İçten’den Doğu Türkistanlılara: Bir Kürt olarak sizi en iyi anlayan bizleriz

ORH_0125

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türkleri katletmesine sert tepki gösterdi. Müslüman Türklere soykırım yapıldığını vurgulayan İçten, “Bu soykırıma dünya her zamanki gibi sustu. Doğu Türkistan’a bakınca Kürtlerin geçmişini görüyorum. Uygur Türkleri Kürtlerin AK Parti iktidarından önceki halleri gibiler. Bir Kürt olarak onları en iyi anlayan bizleriz.” dedi.

AK Parti’li İçten, TBMM genel kurulunda ‘Doğu Türkistan’da, Suriye’de ve Filistin’de yaşanan insani olaylar’ başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasına ilgili ülkelerin halklarına ile dünya genelinde zulüm altında yaşayan halklara selamlayarak başlayan İçten, “İnsanlığın onurunun 1949 yılından beri ayaklar altına alındığı yerlerden biri olan Doğu Türkistan’a selam olsun! Korkakların 1946 yılından beri işgal ettiği, zulmettiği, yürekli insanların ise bu zulme canlarını ortaya koyarak şehadete yürüyen mücadele veren ve ilk kıblemiz Selahaddin Eyyubi’nin fethettiği Filistin topraklarına selam olsun! 1982 yılında Hama Katliamı ile 2011 yılından beride  Halep’te, Rojava’da, Şam’da, Guta’da, Kobani’de, Sincar’da Esed’e ve İŞID tarafından katledilen insanların hesabını soran özgürlük mücadelesi veren Kürt’lere, Türkmen’lere Araplara selam olsun!

Mayamar’da Büdistler tarafından diri diri yakılarak şehit edilenlere selam olsun! Orta afrika’da boyunlarına takılı haçlar ile “lailaheillallah” diyenler katlediliyor. Bu zalimlere boyun eğmeyenlere selam olsun!” diye konuştu.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA KATLEDİLEN MÜSLÜMAN TÜRKLERE DİKKAT ÇEKTİ

Doğu Türkistan’da Müslümanların nasıl katledildiğine dikkat çeken İçten, 1949 yılından beri 35 milyon insanın Komünist Çinliler tarafından katledildiğini bildirdi. Doğu Türkistan’da yaşayan  Müslüman Türklere soykırım yapılmaya devam ettiğinin altını çizen İçten, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu soykırıma dünya her zamanki gibi sustu. Doğu Türkistan’a bakınca Kürtlerin geçmişini görüyorum. Uygur Türkleri Kürtlerin AK Parti iktidarından önceki halleri gibiler. Her gün soykırımlar, göç işkence, faili meçhul cinayetler, idamlar, zulümler. Bir Kürt olarak onları en iyi anlayan bizleriz. Sadece bu yıl 260 Uygur Türkü kurşuna dizilerek şehit edildi. Tayland’a 300 kişi tutuklu eğer bunlar iade edilirse bunlarda kurşuna dizilecek. Yakın zamanda Kaşgarlıda 3 bin kişi katledildi.”

İSRAİL’E: “SİZ CAMİLERİMİZE SALDIRIRKEN, BİZ SİZİN İBADETHANENİZİ ONARIYORUZ”

İsrail’in Filistin’de uyguladığı insanlık dışı uygulamalara değinen İçten, “Terörist hükümet namusumuza, dinimize saldırmaya devam ediyor. Geçenlerde ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya saldırıda bulundular. Namaz kılmayı yasakladılar. Kirli zihniyetleri yetmedi, kirli ayakları ile secde ettiğimiz mekâna ayak bastılar.

Ey zalim Siyonistler! Mescid-i Aksa’ya saldıran deccallar, aklınızı başınıza alın! Bu bize savaş açmak demektir. Ey zalimler siz camilerimize saldırırken biz sizin ibadet yerinizi onararak size tokat atıyoruz. Bizim dinler ile bir kavgamız yok. Selahaddini  Kürdi’den insanlığı öğrenmemişseniz onun torunları bizlerden öğrenme şansınız hala var.”

“SURİYE’DE İNSANLIK ONURUNA BU DENLİ YARDIM EDEN TEK ÜLKEYİZ”

Suriye’de yaşananlara da dikkat çeken AK Parti’li İçten, Suriye’de mezhep savaşının devam ettiğini, insanlık onurunun öldürüldüğünü belirtti. 2 milyon insanı misafir eden, 3 yıl içerisinde 5 milyar lira para harcayan, Suriye’deki Kürtlere yardım malzemesi yollayan, hastaları yaralıları tedavi eden, Peşmergelerin geçişini sağlayan, din dil ırk mezhep demeden herkese kucak açan tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan İçten, şu ifadeleri kullandı: “Suriye’de yaşayan Türkmenlere akrabalık ve tarihsel bağlardan dolayı yardım yapılması ne kadar doğruysa, aynı şekilde Suriye ve Kobani’deki Kürtlere de  yardım yapılması o kadar doğrudur.

Yeni Türkiye’de yaşayan herkesin dünyanın başka bir ucundakiler ile akrabalığı hepimizin akrabalığıdır. Suriye’de unutmayın ki kadim olan yalnızca halklardır. Dünya coğrafyası üzerinde mazlum insanların kanı her geçen yıl daha fazla akmaktadır. Deccallar, Dehaklar her geçen gün daha fazla acımasız olmakta ve kan içmeye doymamaktadırlar. Devlet eli ile terör işleyen ülkelerin sayısı artarken, insanlıktan nasibini alamayanlar bunu izlemekten zevk almaktadırlar.”

DÜNYA ZALİMLERİNE SESLENDİ

İçten, konuşmasına dünyaya şöyle seslenerek son verdi: “Ey bu duruma sesiz kalan kahrolasıca dünya! Ey bu durumu her gün ekranları başında izleyip suskun kalan insanlık, Ey sevgiden barıştan yürekten yoksun nemrutlar, Durun, biz varız. Daha henüz ölmedik. Ak Parti, Ak Kadro ve Türkiye var. Zalimlerin korkulu rüyası Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu var. Kalbimizde Allah, dilimizde kuran, elimizde Hz. Ali (r.a.) kılıcı, oldukça Referansımız Resulullah oldukça, Güneş batıdan doğuncaya dek zalimlere karşı elif gibi dik, mazlumlara karşı vav gibi mütevazi olacağız.”

Pin It

Comments are closed.