İçten’den seçim barajı tepkisi: AK Parti’ye yeni anayasa yaptırmama girişimidir

vekil foto

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın seçim barajı açıklaması için “Bizim hedefimiz anayasa değişikliği sağlayacak bir parlamento kurmak. Bu adım AK Parti’ye yeni anayasa yaptırmamak için atılmış bir adım olduğunu düşünüyorum. Birileri vesayetçi sistemleri kullanarak, milletin iradesini bir tarafa atarak, her iki kişiden birinin oyunu alan AK Parti’ye operasyon yapma hazırlığıdır. Özellikle son dönemde paralel yapı yani haşhaşilerin kullandığı bir yöntemdir.” dedi.

AK Parti’li İçten Haber 10’dan Taha Yasin Alan’a gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın seçim barajı ile ilgili yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. Böyle bir uygulama ile Anayasa Mahkemesi meclis iradesinin üzerinde olduğunu göstermiş olacağına, siyasi konjonktüre müdahalede bulunmuş olunacağına dikkat çeken İçten, “TBMM üzerinde hiçbir güç yoktur. Eğer seçilmişlerin değil, atanmışların millet üzerinde söz hakkı oluşursa son derece tehlikeli ve bu eski Türkiye’nin halidir. Yeni Türkiye’de atanmışların kendisini TBMM’nin üzerinde görmelerine millet asla müsaade etmeyecektir. Dolayısı ile Anayasa Mahkemesi milyonları ilgilendiren konuları bireysel başvuru üzerinden çıkmaza sokma hakkı yoktur. Milyonları ilgilendiren konular kanunlarla belirlenir. Kanunla belirlenen konular bireysel başvurularla kaldırılamaz. Kanunlar TBMM tarafından yapılır.” diye konuştu.

HAŞİM KILIÇ’A TEPKİ: BU AK PARTİ’YE OPERAYON HAZIRLIĞIDIR

Anayasa Mahkemesi başkanının daha önceki dönemlerde medyaya da yansıyan bir duruşunun olduğunu hatırlatan İçten, şöyle konuştu: “Bu duruşta barajın kalmasıyla ilgili bir durumdur. Zamanında bu seçim barajının iptal edilmesi için siyasi partiler mahkemeye başvurdu. Haşim Bey’in imzasının da olduğu kararda ‘Yüzde 10’luk seçim barajı anayasaya aykırı değildir, istikrar için gereklidir’ ifadeleri yer alıyordu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de verdiği kararda ‘biz bu işe karışamayız’ görüşünü belirtmiş. Yüzde 10’u savunan bir başkandan bahsediyoruz. Bu konuyla ilgili daha önce net bir şekilde duruşunu ortaya koymuş birinin gündeme getirmesi temel hukuk ilkelerine aykırılık teşkil eder. Bu doğru değildir. Çünkü tarafını göstermiştir zaten.

Kaldı ki seçim barajının düşürülmesi, meclise getirilmesi, dar ve daraltılmış bölge ile yüzde 5 yada yüzde 3’e indirilmesi gibi AK Parti’nin daha önce teklifleri vardır. Bu teklif muhalefet tarafından karşılık görmemiştir. Birileri vesayetçi sistemleri kullanarak, milletin iradesini bir tarafa atarak, her iki kişiden birinin oyunu alan AK Parti’ye operasyon yapma hazırlığıdır. Özellikle son dönemde paralel yapı yani haşhaşilerin kullandığı bir yöntemdir. Dolayısıyla vesayetçi kurumlar TBMM’nin iradesini bir tarafa koyarlarsa emri milletten yada meclisten değil farklı derin güçlerden aldıklarının ispatı anlamına gelir. Kurumların prestijini zedelemek hiç kimsenin hakkı değil.”

Bizim hedefimiz anayasa değişikliği sağlayacak bir parlamento kurmak olduğunu vurgulayan AK Parti’li İçten, bu adımın AK Parti’ye yeni anayasa yaptırmamak için atılmış bir adım olduğunu bildirdi. Anayasa Mahkemesi başkanı siyasi ve politik düşüncelerini sık sık gündeme getirdiğini, siyasetçiler gibi ikide bir görüş beyan ettiğini belirten İçten, bir yargı organının asla yapacağı bir durum olmadığını söyledi. İçten, “Başkan bulunduğu koltuğa saygı göstermeli ve özel düşüncelerini kamuoyu ile asla paylaşmamalıdır. Bu tarafsızlık ilkesine aykırıdır.” şeklinde konuştu.

“TÜRKLER VE KÜRTLE ÇÖZÜM SÜRECİNE SARILMIŞ DURUMDA”

Çözüm süreci konusunda çok sağlam bir irade ile yola devam edildiğinin altını çizen İçten, şu ifadeleri kullandı: “6-7 Ekim olayları gösterdi ki Türklerin ve Kürtlerin çözüm sürecine çok ciddi ihtiyacı vardır ve herkesin dört elle sarılması ortaya çıkmıştır. Kimse eski Türkiye’ye geri dönmek istemiyor. Eski Türkiye’de bir günde 100 tane şehit geldiği günleri, çocuk cenazelerinin geldiğini hepimiz dün gibi hatırlıyoruz. Kürtler de Türkler de şiddetin olmasını istemiyor. Bu konuda her iki tarafta çözüm sürecine sarılmış durumda. Ama bin yıldır ilk defa Kürtler ve Türkler birlikte bir başarıya ortak imza atıyorlar. Birlikte attıkları bu imza da birilerini rahatsız etti. Kimdir bu birileri? Cezaevinde kalanlar değil, bu birileri eline silah alıp dağa çıkan çocuklar da değil. O birileri eline silah verip çocukları kullanan kadro ve şehirlerde lüks araçlara binip çocuklarını Avrupa’da özel okullarda okutan, KCK ve derin güçlerden emir alan siyasetçilerdir.”

“KÜRTLERİN ARTIK PKK, KCK VE HDP SORUNU VARDIR”

Çözüm sürecinde iki temel durumun geliştiğine dikkat çeken İçten, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biri yıllardır devletin zulüm ve işkencelerini PKK’ya şikayet edenler, şimdi PKK’yı zulüm ve ötekileştirmelerinden dolayı yani Kürtler Kürtleri devlete şikayet eder konuma gelmiştir. Bu da Kürtlerin içerisinde bir PKK, KCK ve HDP sorunu oluşturmuştur. İkincisi ilk defa 30 yıldır akan bu kardeş kanı üzerinden nemalanlara karşı bölgede Kürt anneleri PKK’dan çocuklarını istemiştir. Bu iki şey göstermiştir ki; artık Kürtlerin PKK, KCK ve HDP sorunu vardır. Çünkü artık Kürt sorunu bitmiştir. Artık örgütün elinde kullanabileceği malzeme, argüman kalmamıştır. PKK’nın üst kadrosunda özellikle Ali’siz Alevi olan Marksistlerden oluşan bir kesim, İmralı’yı da kale almayarak bu işi provoke etmeye çalışıyor. Çözüm sürecinin onlarca muhatabı vardır, bunlardan sadece bir tanesi HDP ve PKK’dır. Onlar sadece silahların bırakılması noktasında muhataptır.

Artık elinde silah olanlara Kürt halkı prim vermemektedir. PKK bunu görmüştür, Öcalan bunu görmüştür. Bunun üzerine çözüm süreci sağlam irade ile devam edecektir. Silahlar bırakılmadığı süresince de bu coğrafyaya barış, kardeşlik gelmeyecektir.”

“GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ HALK AK PARTİ’Yİ DAHA ÇOK GÜÇLENDİRECEKTİR”

Sonar Araştırma Şirketi’nin ‘baraj olmadığı takdirde AK Parti tek başına iktidar olamayacak ve en az 3 partili koalisyon oluşacak’ iddiasına değinen İçten, bu iddianın tam aksine Anayasa Mahkemesi’nin barajı kaldırılması durumunda halkın geçmiş seçimlerde yaptığı gibi AK Parti’yi daha çok güçlendireceğinin bildirdi. İçten, AK Parti olarak yüzde 10 barajı ile ilgili bir kaygıya sahip olmadıklarını belirterek, “Biz yüzde 10 barajın kaldırılmasına yönelik kamuoyu oluşturup, bir teklifte bulunmamıza rağmen muhalefet bunu gündeme getirmemiştir.

Dolayısıyla her iki kişiden birini oyunu alan ve yüzde 50 oyluk bir aritmetikte baraj sıfırda olsa şuan ki milletvekili sayısını rahatlıkla buluyoruz. Bizim böyle bir korkumuz ve endişemiz yok. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bütün muhalefet bir araya geldi ve AK Parti bunların karşısında durdu ve zafer elde ettik. Millet bu girişime karşı yine sert bir tepki ortaya koyarak AK Parti’yi daha çok güçlendirecektir.” sözlerini dile getirdi.

“PENSİLVANYA’DAN EMİR ALANLARLA MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Yeni yargı paketi çalışmaları hakkında da konuşan İçten, şu ifadeleri kullandı: “Bizim için temel olan milletimizin sözüdür, milletin kendisidir. Hiç kimse milletin üzerinde kendisini görmemeli ve vesayetçi kurumlar üzerinden milletimize ve TBMM’ye ayar vermeye çalışmamalıdır. Dolayısıyla Pensilvanya’dan, farklı güçlerden emir alanlarla mücadele etme adına elbette ki her zaman tedbirlerimizi alacağız. Bu bugünün tedbirleridir, yarın daha farklı tedbirler alınacaktır.”

Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) küçük partilere yaptığı ittifak çağrısının da manidar olduğunu kaydeden İçten, “Cemaat hala devletin içine sızmış haşhaşilerle birlikte, vesayet oluşturarak AK Parti’ye karşı bir darbe girişiminde bulunmaya çalışıyor.” dedi.

Pin It

Comments are closed.