IŞİD: IRAK ŞEYTAN İSRAİL DEVLETİ’DİR

CUMA İÇTEN IRAK IŞID

AK PARTİ DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ CUMA İÇTEN:
IŞİD: IRAK ŞEYTAN İSRAİL DEVLETİ’DİR

IŞİD’i ‘terör örgütü’ olarak niteleyen AK Parti Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, kendini Irak Şam İslam Devleti olarak adlandıran örgütün, “Irak Şeytan İsrail Devleti” olduğunu iddia etti.AK Partili İçten, Rûdaw’ın sorularını yanıtladı. Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiği iddialarını yalanlayan İçten, şunları söyledi:

“IŞİD bizim için bir terör örgütüdür. Benim için Irak Şeytan İsrail Devleti’dir. Bu kasten bilerek kullandığım bir isimdir. IŞİD’in yaptıklarına, katliamlarına baktığınız zaman, bırakın İslam’ı, insanlıkla özdeşleşen bir durumu yok.” IŞİD’e Avrupa’dan katılan kişi sayısının Türkiye’den fazla olduğunu ileri süren İçten, örgütün ortadan kaldırılması için, Suriye sınırında tampon bölge kurulması gerektiğini savundu.

“Tampon bölge işgal anlamına gelir” eleştirilerine de yanıt veren İçten, “Biz yapı olarak, Irak’ta dahil olmak üzere toprak bütünlüğünden yanayız. Bu çok komik bir söylem” dedi.Türkiye’nin başından beri Beşar Esed’e müdahale edilmesi talebini dile getirdiğini belirten İçten, şunları söyledi:

“IŞİD’i ortadan kaldırabilirsiniz, bataklığı kurutmadığınız sürece sinekler olacaktır. IŞİD’e müdahale etmek gerekir. Ama bu Suriye’ye huzur, barış getirmez. Bize göre IŞİD’e direkt müdahale Esed rejimini meşrulaştırır. Suriye’nin kendi içindeki dinamikleri güçlendirerek bu sorun çözülür.” İçten, Türkiye’nin IŞİD’e karşı yapılacak bir kara operasyonuna destek verip vermeyeceğine ilişin olarak da şunları dile getirdi:

“Türkiye koalisyonun içinde olmadan da bu işte faydalı olabilir. Türkiye fiili olarak operasyonların içinde yer almadan da katledilen Kürtler’in yanında olabilir. Esed’in gitmesine ve IŞİD’in bitirilmesinde aktif rol alabilir. Suriye’de Esed’e karşı mücadele eden güçler var.”
IŞİD’e karşı mücadele eden PYD’nin geçmişte Esed’in yanında yer alarak ciddi bir hata yaptığını savunan İçten, şöyle devam etti:
“Biz başından beri PYD’ye hep şunu tavsiye ettik. Esed’e karşı mücadele edin. Eğer biz iki yıl önce PYD’ye Esed’e karşı mücadele et dediğimizde mücadele etseydi, bugün oradaki Kürtler katledilmeyecekti.”

İçten, KCK’nin “çözüm süreci bitti” açıklamasını da gerçekçi bulmadığını belirterek, PKK’nin 2015’te silah bırakacağını ileri sürdü.

Pin It

Comments are closed.