İstiklal Marşı birlikteliğimizin harcıdır

foto (1)

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, İstiklal Marşı’nın kabul edilmesinin 94. yıl dönümü nedeni ile yazılı açıklama yaptı. Konuyla ilgili Meclis Genel Kurulu’nda da söz alan İçten, açıklamasına İstiklal Marşı’nın 7. Kıtasını okuyarak başladı. İstiklal Marşı’nın birlik ve beraberliğin harcı olduğunu vurgulayan İçten, “İstiklal Marşımız, Türkü’yle Kürdü’yle Sünni’siyle Alevi’siyle farklı dinlerin ve dillerin ay yıldızlı bayrak altında yaşayan bütün vatandaşlarımızın namusu, şerefi, hasiyeti ve değerlerini ifade eden, zalimlere geçit vermeyen, mazlumlara kucak açan bizleri, dünyaya anlatan en önemli kimliğimizdir” dedi.

İstiklalin ve istikbalin sesi

İstiklal Marşı’nın Anadolu insanının istiklalinin ve istikbalinin sesi olduğunu belirten İçten, “Anadolu insanın inancı, emeği ve gözyaşıyla yoğurduğu varoluşunun ebedi adıdır. Bedenlere sığmayan bir ruh, sinelerde her an yankılanan özgürlüğün sesidir” ifadesini kullandı. İstiklal Marşı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu unsurlarının tamamının renklerini taşıdığına dikkat çeken İçten, “Yazıldığı günün mücadele heyecanını kalplerimizde canlı tutan İstiklal Marşı, dün olduğu gibi bugün de birlik ve beraberliğimizin harcı olacaktır” diye konuştu.

Tek dizesi başlı başına manifestodur 

Mehmet Akif Ersoy’un, Anadolu insanının özgürlük mücadelesini destanlaştırarak, herkesin duygularına tercümanlık ettiğini ifade eden İçten, şunları kaydetti: “Bu vesileyle milli mücadelenin, Akif’ten inkişaf eden bu eşsiz bilinçle kazanıldığını hatırlatmak isterim. Mehmet Akif, ‘Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın’ derken, bugün milletimize karşı yapılmak istenen tahribatlara karşı nasıl bir duruş sergilememiz gerektiğini de ortaya koymuştur. ‘Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı’ mısrası ile ülke sevdasının hangi boyutta olması gerektiğini izah etmiş, bizi var eden değerlere karşı sadakatimizin ölçüsünü de ortaya koymuştur.  Bu ülkenin hamurunun İslamiyet ile yoğrulduğunu, ‘Bu ezanlar ki şahâdetleri dinin temeli’ mısrası ile hatırlatmış, ‘Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl’ dizesi ile bağımsızlık için nelerden vazgeçebileceğimizi ifade etmiştir. ‘Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl…’ Başlı başına bir manifesto özelliği taşıyan bu dize ile özgürlüğün, inanç değerleriyle yoğrulmadan, gerçek anlamda bir manaya ulaşamayacağının altını çizmiştir.

Ebediyete kadar Anadolu semalarında yankılanacak

94 yıl önce Meclis’te kabul edilen İstiklal Marşı’nın ebediyete kadar Anadolu semalarından yankılanacağının altını çizen İçten, sözlerini şöyle tamamladı: “Son olarak Mehmet Akif’in dediği gibi  ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın.’ Şairimiz merhum M. Akif Ersoy’u bu vesileyle bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.”

 

 

Pin It

Comments are closed.