KARDEŞLİK KÖPRÜMÜZ OSMANLI BAŞKENTİ’NE UZADI

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in başlamasına öncülük  ettiği Diyarbakır’daki Ak Parti Belediyelerinin Batı’daki Belediyelerle  Kardeş olması çalışmaları Bursa Osmangazi’ye kadar uzandı.

Yakında başka belediyelerin de bu gönül kardeşliğine katılacağını  söyleyen Cuma İçten : “İstanbul Zeytinburnu ve Bolu Belediyesinden  sonra, dünyaya yıllarca hükmeden Osmanlı İmparatorluğunun ilk Başkenti  Bursa’da Osmangazi Belediyesi ile kardeş olduk. Biri Batı’da biri  Doğu’da. Bizim kardeş şehir olmaktaki amacımız sosyal, kültürel ve  eğitim alanında ağırlıklı olmak üzere bir kardeş şehir ilişkisidir. Bu  ilişki maddiyata bağlı olan değildir. Teknik ve tecrübe anlamında  onlardan destek almaktır” dedi.

Silvan Bayrambaşı, Bismil Ambar ve Yukarısalat Belediyelerinin Bursa  Osmangazi belediyesi ile kardeş olmaları nedeniyle Diyarbakır  Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarından oluşan bir heyet Bursa’ya  gitti.

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Galip Ensarioğlu, Mehmet  Süleyman Hamzaoğulları, Mine Lök Beyaz, Oya Eronat, Ak Parti Yerel  Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mustafa Sevinç, Silvan  Bayrambaşı Belediye Başkanı Mehmet Han Sansarkan, Bismil Ambar Belediye  Başkanı Fehmi Kardeşoğlu, Bismil Yukarısalat Belediye Başkanı Ferit  Başak’tan oluşan Diyarbakır Heyeti Bursa Osmangazi Belediyesini ziyaret  etti.

Belediye Başkanı Mustafa Dündar tarafından kapıda karşılanan heyet  bir süre belediye binasında incelemede bulundu. Başkan Dündar’ın  konuklarına çay ve yemek ikram ettiği sohbetli toplantıda Osmangazi ile  Bayrambaşı, Yukarısalat ve Ambar Belediyelerinin kardeş olmasının  önemine değinildi. Misafirleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile  getiren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar “Bu ilişki kardeşren  öte bir ilişkidir. Biz naçizane edindiğimiz tecrübeleri kardeş  başkanlarımıza da aktaracağız. Bu aynı zamanda iki ilin kültür  kaynaşması anlamına da geliyor. O nedenledir ki bize düşen ne varsa  kardeşlerimizle paylaşacağız” dedi.

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten ise, “Bursa şehri Osmanlı  İmparatorluğuna Başkentlik yapmış güzide bir yer. Burada olmak  kardeşlerimizle buluşmak çok güzel. Diyarbakır 33 medeniyete ev  sahipliği yapmış ve Selahattin Eyyubi’nin torunlarının yaşadığı bir  kent. Bu güzellikler ışığında diğer milletvekili parti teşkilatımızdaki  arkadaşlarla başlattığımız bu çalışmanın sonu da hayır olacak inşallah.  Sayın Mustafa Dündar Başkanımızın yaptığı çalışmaları gördük. Açık  söylemek gerekirse imrendik. Sayın Başkan bize tecrübelerini aktaracak.  Bundan sonra karşılıklı ziyaretler gerçekleşecek. Her türlü desteğin  verileceğinin sözünü aldık. Devletin ilgili kurum ve kuruluşlarını da bu  uğurda harekete geçireceğiz. İnşallah sonunda Doğu Batı Kardeşliğinin  en güzel örneği ortaya çıkacak” diye konuştu.

Pin It

Comments are closed.