KULP HALKINA EN İÇTEN MÜJDE

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten 2009 yılından bu  yanagündemde olan ancak bir türlü başlanamayan Diyarbakır Kulp İçmeSuyu  Projesi’nin hayata geçmesi için çalışmalar başlattı. Konuylailgili  Diyarbakır Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, DSİ ve Orman ve Suİşleri  Bakanlığı yetkilileriyle yazılı ve sözlü görüşmeler yapan İçtenmüjdeyi  verdi: “2013 yılı başında Kulp Halkı daha kaliteli içme suyunakavuşacak”

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten daha aday adaylığı  sürecinden itibarenKulp Halkına verdiği sözü tuttu. Kulp’un en önemli  sorunlarından birinin içmesuyu olduğuna dikkat çeken İçten konuyla  ilgili olarak yaklaşık 5 aydır ilgilikurumlarla görüşmeler yaptığını  söyledi. Yaptıkları çalışmaların sonuçlandığınıbelirten Cuma İçten,  “Kulp Halkı’na tertemiz içme suyu müjdesi veriyorum” dedi.
TAHLİLLERİ BİZZAT TAKİP ETTİM.
İlk iş olarak mevcut içme suyunu ilçenin değişik noktalarından  aldığımıznumuneleri tahlil ettirdik. Sağlık Bakanlığı yetkililerince  incelendi. İncelemesonucunda halkı tehdit edecek bir durum söz konusu  değildi ancak rengi kötüydü.Diyarbakır Valiliği, DSİ Bölge Müdürlüğü, İl  Sağlık Müdürlüğü ve Orman ve Suİşleri Bakanlığı yetkililerine de  sürekli bilgi akışı sağladık.
HİZMETTE DİN, DİL, IRK AYRIMI OLMAZ
Ak Parti Milletvekillerinin ya da kadrolarının hiçbiri insan ayrımı  yapmadan hizmetediyor. 2002 öncesi Türkiye’si ile bugünün Türkiye’si  arasında çok fark var. Bizbaşkaları gibi bu bizdendir şu bizden değildir  ayrımı yapmadık ve yapmayacağız.Bize oy verene de vermeyene de eşit  mesafede duruyoruz. Sayın BaşbakanımızRecep Tayyip Erdoğan artık bir  dünya lideri. Her Ak Partili liderine yakışan birşekilde davranır.  Maalesef bazı siyasiler özellikle bölgedeki belediye başkanlarıhalkın  öncelikli sorunlarına eğilmediler. Belediye başkanlarının tarafsız  olmasıgerekirken ve yine maalesef hiç tasvip etmediğimiz sonuçlarla  karşı karşıyayız.Kulp Belediye Başkanı kendi ilçesinin son derece önemli  bu sorununa eğilmemesibizim ilgisiz kalacağımız anlamına gelmiyor. Biz  herkese eşit mesafedeyiz.O yüzden halkın problemlerini çözmede gece  gündüz çalışmaya söz verdik.
2013 YILINDA MUSLUKLARDAN TERTEMİZ SU AKACAK
2009 yılında Kazılı Deresi’nde başlayan ortalama 1400 metre kotta yer  alanilçeye 17 km. mesafede yapılan analizler uygun çıkmasına rağmen  herhangibir çalışma yapılmadı. Daha doğrusu kimse ilgilenmedi. Bu işin  bir an öncesonuçlanması için bürokratik işlemleri hızlandırdık. Proje  tamamlandığındaKulp İçme Suyu’nun gelecekteki nüfus değerlerine göre  (2044 yılında, 23874kişi hesabıyla su ihtiyacı 55,30 1/5) olarak  hesaplanmıştır. Ayrıca söz konusukaynaklarda yapılan ölçümlerde 63,00  1/5 gibi bir ölçümle de karşılaşılmıştır.Bu da ne demek; Kulp Halkı 2013  yılından itibaren, en az 2044 yılına kadarsağlıklı ve tertemiz bir  şekilde sularını içecek.
,
350 BİN LİRALIK KEŞİF BEDELİ
Diyarbakır Kulp İlçesi İçme Suyu Projesi yaklaşık 350 Bin lira keşif  bedeli ile 2011yılı sonunda programa alınıyor. Projenin 2012 başlarında  onaylanması, 2012ortalarında ihale sürecine girilmesi ve ve 2013 başında  bitmesi hedefleniyor.

Pin It

Comments are closed.