KÜLTÜRÜMÜZE VE RUHUMUZA HİTAP EDEN BİR BAŞKANLIK SİSTEMİ GETİRİYORUZ

 \"\"

KüLTüRüMüZE VE RUHUMUZA HİTAP EDEN BİR BAŞKANLIK SİSTEMİ GETİRİYORUZ

 

 

 

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten 20 günlük “Uluslararası Liderlik Programı” kapsamında gittiği ABD gezisini değerlendirdi. Türkiye’nin mutlaka başkanlık sistemine ihtiyacı olduğunu söyleyen İçten: “Bunu gittiğimiz yerlerde yaptığımız görüşmelerde de gördük. Bazı zihniyetler ‘padişahlık geliyor’ çığlıkları atıyor ama hepsinin söylemleri boşa çıkacak” dedi.

 

 

Ak Parti İstanbul Milletvekili İsmail Safi, CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu’nun da eşlik ettiği gezide Amerikan Seçimleri de yakından takip edildi. Washington, Nevada, Florida Ohio ve New York gibi eyaletlerde inceleme ve araştırmalarda bulunan Milletvekilleri, Dışişleri Bakanlığı, Pentegon’un Ortadoğu’dan Sorumlu Komutanı, Kongre üyeleri, CSIS ve RJC gibi önemli düşünce kuruluşları STK’lar, bürokratlar ve Türk dernekleriyle Türkiye ve ABD ilişkilerini içeren görüşmeler yaptılar.

 

Yurda dönüşte bir açıklama yapan İçten gezinin her iki taraf için de olumlu geçtiğini belirterek,  “Milletvekili arkadaşlarımızla yaptığımız bu geziden iki ülke arasındaki farklılıkları gerek siyasal ve gerekse yaşamsal anlamda gördük. ABD\’nin hem yönetim hem de seçim sistemini inceleme fırsatı bulduk.

ABD özgürlükler ülkesi olarak biliniyor ama bu noktada kat etmesi gereken daha çok mesafesi olduğuna inanıyorum. Amerika\’da hem yerel hem genel seçimlerde katılım oranının Türkiye\’ye kıyasla çok düşük olduğunu tespit ettik. Sendikal hak ve özgürlükler konusunda da ciddi eksiklikler dikkatimizi çekti. Ancak ABD’den alacağımız bizim onlara vereceğimiz çok şey var” diye konuştu.

 


“Uluslararası Liderlik Programı” kapsamında başta Cumhuriyetçi ve Demokrat Partililerin merkez ofisleri olmak üzere, eyaletlerdeki seçim kampanyalarını da yerinde izleme fırsatı bulan milletvekilleri ayrıca medya kuruluşları, partilere yakın sendikalar, STK\’lar ve bağımsız birçok kuruluşu ziyaret ettikten sonra Yine program çerçevesinde yasama, yürütme ve yargı güçlerinin tam ayrılığı ve federalizm ilkesi üzerine kurulu olan Amerikan siyasal ve yönetim sisteminin tanıtıldığı etkinliklere katıldılar.

 

üç haftalık geziyi değerlendiren Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten şu açıklamalarda bulundu.

 

MüSLüMANLAR OBAMA DEDİ

 

ABD’de az olmalarına rağmen sosyal ve siyasi ağırlığı olan Yahudilerin Rommy’i desteklediğini gördük. Obama’nın İsrail politikalarına faydalı olamadığını düşünüyorlar. Obama’nın Mısır’a gidip, İsrail’e gitmemesini eleştirdiler.  Ayrıca Rommy ile Eski İsrail Başbakanı Netenyahu arasında sıkı bir dostlukları var.

 

Amerika\’da yaşayan Müslümanlar tamamı Obama destek verdi.

 

SABIKALILAR OY KULLANAMIYOR

 

Mesela Florida’da şunu gördük. Suça karışanların oy kullanma haklarının elinden alınmış. Oysaki bizde oy kullanma sıkıntısı yok. Herkes sandığa gidip oyunu kullanabiliyor.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİNE İHTİYACIMIZ VAR

 

Parlamenter sistem sorun çözmüyor aksine beraberinde sorun getiriyor. Türkiye\’nin ihtiyacı olan başkanlık sistemidir. Bugün Sayın Başbakanımız çalışıyor, ekibiyle birlikte yapılmamış hizmetleri yapıyor. Yarın bir koalisyon olduğunda tüm bunlar bozulacak. Geriye baktığımızda bunu rahatlıkla görüyoruz. Rahmetli Turgut özal ve Adnan Menderes’te de böyle oldu. Yapılan hizmetler kaybolup gitti.  Bu tüm sorunları çözecek bir sistem. Bazıları çıkıp naralar atıyor “Başkanlık sistemi padişahlıktır” diyor. Bunlar deli saçmasından başka bir şey değildir. Gittik gördük. Fransa’daki yarı başkanlık ve ABD’deki başkanlık sistemini bir araya getirip, kendi değerlerimizi kültürümüzü ruhumuzu koyup ortaya sorunsuz bir sistem çıkaracağız.

 

SAYIN BAŞBAKAN DAHA ETKİN VE YETKİN

 

Amerika\’da başkanlık sistemi var, Türkiye\’de ise parlamenter sistem… Şimdi biz başkanlık sistemine geçsek Başbakan Erdoğan\’ın yetkileri Amerika Başkanı Obama ile eşit olacak. Oysa şu an bizde Başbakan\’a verilen yetkiler, başkanlık sistemindeki Obama\’nın yetkilerinden çok daha fazla. Tek başına gelmiş bir iktidarın çok daha güçlü olduğunu görüyoruz. Her türlü kanunu rahatlıkla çıkarıyor, istediği kişiyi istediği yere atıyor.

Kanun teklif etme veya kanun tasarısı sunma yetkisi başkanda yok, bütün yasaları meclis çıkaracaktır. Meclisin \’evet\’ demediği bir yasayı başkanın çıkarma imkanı yok.

ABD İLE FRANSA\’DAKİ MODELİN BİRLEŞİMİ OLMALI

Modellerden biri Amerikan modeli, yani tam başkanlık sistemi… Diğeri ise Fransa\’da uygulanan yarı başkanlık sistemi. Türkiye\’de yarı başkanlık sistemini anlatmak daha kolay, çünkü bu sistemde başbakan var, cumhurbaşkanı var. Ama yarı başkanlık sistemi Türkiye\’nin ihtiyacına uygun değil. Türkiye\’de tam başkanlık modeli gelirse, illa Amerika\’daki gibi iki meclise gerek yok, federal yapıyı gerektirmez, eyaletlere bölünmeyi gerektirmez. Sağ olsun sistem konusunda Anayasa Komisyonu Başkanımız Sayın Burhan Kuzu bu konuda en sorunsuz en yararlı bir çalışmayı yapıyor. Dediğim gibi biz Türkiye’ye özel bir model getireceğiz.

 


ABD\’NİN ALMASI GEREKEN DAHA çOK YOL VAR

 

Amerika\’da toplumsal alanda kadın haklarının Türkiye\’den çok daha geride olduğunu gördüm ve şaşırdım. Kadınlar doğum izni kullanamıyorlar, birçok eyalette bu konuda sıkıntı olduğunu gördüm. Daha ilginç olanı bir iş yerinde kadın aynı vasıflara sahip olsa bile sırf kadın olduğu için erkekten daha az maaş alıyor. Bunu görmek bizim için şaşırtıcı oldu. Türkiye\’de kadınlar çok daha yüksek haklara sahip. çalışan işçilerin, memurların haklarını Türkiye’den çok daha geride olduğunu gördük. Biz son 10 yılda tüm özgürlükler ve ekonomik gelişmeler noktasında büyük çıkışlar yakaladık. Güneydoğu’da yaşayan ile Marmara’da yaşayan insan arasında hiçbir zaman ayrım yapmadık. Tüm bunları ABD’li yetkililer gıpta ile izlediklerini söylediler.

 

İçTEN’E PLAKET

 

Bugüne kadar ABD Dışişleri Bakanlığı\’nın organize ettiği "Uluslararası Liderlik" Programına dünyanın tanıdığı çok sayıda siyasetçi ve devlet adamı katıldı. Türkiye’den Süleyman Demirel, Abdullah Gül, Fransa’dan Nicolas Sarkozy, Almanya’dan Gerhard Schröder, İngiltere’den Margaret Thatcher bu programa davet edilen isimler arasında. Program sonunda İçten ve diğer Milletvekillerine katılımlarından dolayı plaket verildi.

 

 

Pin It

Comments are closed.