“MESELELERİMİZİN SUHULETLE ÇÖZÜLMESİ NOKTASINDA BASINIMIZIN ROLÜNÜ ÖNEMSİYORUM”

unnamed

 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, “Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basınımızın, önümüzdeki dönemde, demokrasimizin gelişmesi, birlik ve beraberliğimizin korunması, meselelerimizin suhuletle çözülmesi noktasında, her zamankinden daha yapıcı bir rol üstleneceğine inanıyorum.” dedi.

İçten, Çalışan Gazeteciler Günü’ne özel açıklamalarda bulundu. “10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kabul edilen bu özel günü hep birlikte kutlamaktayız.” diyen İçten, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından ve temel taşlarından olan basının, her zaman ve her yerde doğru, tarafsız, ilkeli haber vererek, objektif davranarak haber alma özgürlüğünü sağlamanın en etkili araçlarından birisi olduğunun altını çizerek, “Yine gelişen teknoloji ve alt yapı çalışmaları ile daha da büyüyen ve bulunduğumuz gezegeni ağları ile her geçen gün küçültmeyi başaran basın, insanımızın en önemli bilgi alma aracıdır.” diye konuştu.

Demokrasi ve özgürlük denince akıllarda basının ne denli yer ettiğine işaret eden AK Partili İçten, bu anlamda basın ve ifade özgürlüğünün yanı sıra halkın haber alma hakkının korunmasının da demokrasinin işlerliği açısından hayati öneme sahip olduğunu belirtti. İçten, basın kuruluşlarının meslek ahlakına, demokratik değerlere, evrensel hukuka, tarafsızlık ilkesine, kişi haklarına ve özel hayata saygı gibi hususlara riayet etmesi ve eleştirilerinde yapıcı bir tutum benimsemesinin demokrasi ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından da büyük önem taşıdığını bildirdi.

“BASINIMIZ DÜNE GÖRE DAHA RENKLİ VE DAHA ÇOK SESLİ”

Cumhuriyet tarihi boyunca basının nereden nereye geldiğini aktaran İçten, şu ifadeleri kullandı: “Bugün daha renkli ve daha sesli olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Bu demokrasimiz adına bir kazançtır. AK Parti, 12 yıl boyunca özgürlüklerin ve demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için çalıştı. Bu 12 yıl boyunca gerek internet kullanımındaki artış, gerekse de medya alanındaki yatırımlar Türkiye’yi bu alanda sayılı ülke haline getirmiştir.

“MEDYANIN ÇÖZÜM SÜRECİNDEKİ ROLÜ ÇOK ÖNEMLİ”

Basının ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bilen bir Milletvekili olarak bu camia ile olan ilişkim hep dostane olmuştur. Sık sık bir araya geldiğimiz gazeteci arkadaşlarla sadece gündemi konuşmakla kalmayıp, gazeteciliğin sorunlarını ve rolünü de ele aldık. Ülkemizin tarihi bir süreçten geçtiği bugünlerde yani Çözüm Süreci konusunda medyanın rolü ve sorumluluğu çok büyük. Bu konuda basınımızın düne göre daha bilinçli ve sorumlu davrandığını görmekten mutluluk duyduğumu paylaşmak isterim.”

İçten, “Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan medyamızın, önümüzdeki dönemde, demokrasimizin gelişmesi, birlik ve beraberliğimizin korunması, meselelerimizin suhuletle çözülmesi noktasında, her zamankinden daha yapıcı bir rol üstleneceğine inanıyorum.” sözleriyle tüm basın çalışanlarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Pin It

Comments are closed.