MİLLETE TEPEDENBAKMA DEVRİ BİTTİ

 \"\"

MİLLETE TEPEDEN

BAKMA DEVRİ BİTTİ

 

Ak Parti Milletvekili Cuma İçten seçim bölgesi Diyarbakır’ın modern çevre ve şehircilik anlayışına uygun bir kent olması için çabalarının sürdüğünü söyleyerek 2011-2012 yıllarındaki Yatırım ve Faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

 

Amaçlarının yaşanabilir bir çevre ve yaşanabilir yerleşmeler sağlamak olduğuna dikkat çeken İçten: “Türkiye ve Diyarbakır Halkı bizi 10 yıldır başlarına taç yaptı. Her seçimden birinci parti çıktık. Halkın teveccüh ve takdirlerine layık olabilmek için gece demeden gündüz demeden çalışıyoruz. Hizmet ettik, ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Ak Parti olarak millete tepeden bakma devrinin bitirdik” dedi.

 

İktidarlarının Planlı kentleşme ve konut üretimi programı kapsamında 10 yılda tüm ülke sathında 560 bin konut ürettiklerini dile getiren İçten Diyarbakır’ın her iyi oluşumdan nasibini aldığını söyledi.

 

Bu kapsamda Diyarbakır’da bulunan merkez ilçe ve beldelere 2011-2012 yılları arasında 289 Milyon 803 Bin 293 lira kaynak aktarıldığını ifade eden Cuma İçten, milleti ezen, zihniyetlerin bittiğini vurgulayarak, yapılan yatırımları ve faaliyetleri sıraladı:

 

AYRIM YAPMADAN DAHA çAĞDAŞ BİR DİYARBAKIR İçİN VARIZ

 

çevre ve Şehircilik Bakanımız ve Bakanlık yetkilileriyle sürekli istişare halindeyiz. Sağ olsunlar ilimizde 65 branş personeliyle hizmet vermekteler. İhale aşamasında olan ve biten çok sayıda proje var.

Yeterli mi? Hayır… Hizmete devam inşallah…  İl genelinde ayrım yapmadan yardımlar yapıyoruz.

çermik Belediyesi’ne 98 bin 733 lira çöp toplama aracı yardımı yaptık.

çevresel Etki ve Değerlendirmesi adına Dicle Havzası izleme çalışmaları, Emisyon ölçüm sistemleri kurulması gereken tesislere sistem kurdurduk, hava kalitesi izleme çalışmalarına önem verdik.

13 tesise Geçici Faaliyet Belgesi, 1 tesise de çevre İzni Lisansı verdik, 4 adet tesis için rapor süreci devam etmektedir.

 

MEKANSAL PLANLAMA KENTSEL DöNüŞüM

 

çevre Düzeni kapsamında Adıyaman-Şanlıurfa-Diyarbakır Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planlarını bu yılın Nisan ayında onayladık. Kentsel Dönüşüme ilişkin ise, Sur, çermik, Kayapınar, Bağlar, Yenişehir, Bismil Silvan İlçeleri, Hani İlçesi Gürbüz Beldesi afet riski taşıyan noktalar belirlendi. Bakanlık çalışmaları sürüyor. Merkez çölgüzeli ve Kayapınar üçkuyular gecekondu önleme bölgesi 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği onaylandı.

Uygulayacağımız Kentsel Dönüşümle Diyarbakır’ın çehresi değişecek, Huzurlu ve mutlu kentler kervanına biz de katılacağız.

 

970 KAPASİTELİ YURT

 

Yapı İşleri tarafından 2011 yılı itibarı ile toplamda 8 milyon 171 bin 696 liralık bir harcama gerçekleştirdik.  Bu parayı, İl ve ilçelerdeki lojmanların yapımı ve onarımı, kamu bina inşaatları, mevcut binaların depreme dayanıklı hale getirilmesine harcadık.

 

Ayrıca 2012 yılı içinde devam eden çok sayıdaki projeye 235 milyon 265 bin 991 lira gibi bir ödenek ayırdık. Bunun içinde 970 öğrenci kapasiteli GAP Yurt inşaatı da var.

 

TAPU VE KADASTRO

 

Diyarbakır’ımızda 1009 adet köy ve mahalle birimi mevcut olup, kadastro çalışmalarının %97’21’ini tamamladık.

 

Bu kapsamda 2011 yılında 298 bin 039, 2012 yılında ise, 76 bin 356 lira  yatırım harcaması yaptık.

 

DİCLE VADİSİ PROJESİ BİZİM

 

Bu proje bizim için çok önemli. Diyarbakır’a, yeşil ile mimarinin uyum içinde yükseldiği yeni bir yaşam alanı  kazandırıyoruz. Dicle kenarında kuracağımız bu yaşam merkezi, günlük yaşamın, ticaretin, eğitimin, sporun tabii bir bütünlük içinde kucaklaştığı çok farklı bir  alan olacak. Başkaları bu projeye sahip çıkmasın çünkü bu proje bizim projemiz. Bunu gerçekleştirecek olan da biziz.

 

İLBANK PARA AKITTI

 

Diyar-ı Bekir’imize ne yapsak azdır. Yaptığımız hizmetlerde bu bizdendir değildir ayrımı yapmadık. İlbank “BDP’li belediyedir, Ak Partili belediyedir” ayrım yapmaksızın para akıttı.

 

Biz her zaman insana ve onun mutluluğuna yatırım yaptık. 5779 sayılı yasa gereği, ki bu yine bizim yasamız; özel İdareler ve Belediyelere 2011-2012 Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden İl Bank aracılığıyla 300 milyon liraya yakın katkı sağladık.

 

Bundan da asla gocunmadık. Biz halkımıza verdiğimiz sözü tutmak için varız. Ak Parti hem Diyarbakır hem de Türkiye için büyük bir şanstır. Başka partiler kabul etmese de, Milletin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz.

 


         

Pin It

Comments are closed.