Milleti için canını ortaya koydu

turgut-ozalDiyarbakır Milletvekili Cuma İçten, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatının yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin demokrasi, siyasi, ekonomik ve sosyal alanda elde etmiş olduğu bugünkü başarıların temeli Özal döneminde atılan adımlarla başladı” dedi. İçten, Özal’ın canı pahasına Kürt sorunun çözülmesi için mücadele ettiğini belirterek, bu uğurda şehit düştüğüne dikkat çekti. Turgut Özal’ın bilge kişiliği ve seçkin devlet adamlığı kimliği ile tarihe damgasını vurduğunu belirten İçten, “Vefatının üzerinden yıllar geçmesine rağmen milletimizin saygısını ve teveccühünü görüyor olması bunun en iyi izahıdır” diye konuştu.

Darbenin yıkıntılarını temizledi

12 Eylül darbesinin sebep olduğu yıkıntılar nedeniyle Türkiye’nin çağın çok gerisinde kaldığını belirten İçten, buna rağmen Turgut Özal’ın kısa sürede Türkiye’yi modern ve güçlü bir ülke haline getirdiğini ifade etti. İçten şunları kaydetti: “Turgut Özal, Adnan Menderes’ten sonra bu ülkeye bahşedilmiş büyük bir hazineydi. Darbenin enkazı altında kalmış bir ülkeyi yeniden küllerinden şahlandırdı ve ülkemizi dünya ile entegre etti. Ekonomik alanda yapmış olduğu başarıları demokrasinin önündeki engelleri kaldırarak taçlandırdı. Türkiye’nin bugün demokrasi, ekonomik ve siyasal alanda kat etmiş olduğu başarı yolunda Özal’ın önemli katkıları söz konusudur. Bunu unutmamak gerekiyor.”

Siyasetçilere cesaret aşıladı

Turgut Özal’ın duruşu ile Türkiye siyasi kültürüne ve siyasetçilerine cesaret aşıladığına da dikkat çeken İçten, şunları kaydetti:  “Merhum Özal, Türkiye’ye itibar kazandırdığı gibi siyasete kültürüne ve siyasetçiler de cesaret aşılamıştır. Darbecilerin gölgesinden çekinen siyasi paradigmayı yerle bir ederek, siyasetçilerin sadece halka güvenmesi gerektiğini ortaya koymuştur. ‘Benim iki gömleğim var, biri idamlık, biri bayramlık’ diyerek siyaset tarihine geçen Özal, halkın adamı olmanın yanı sıra her türlü güçlüğe karşı onurlu duruşu ile de anılacaktır.”

Canı pahasına mücadele etti

Özal’ın yaşam tarzı ve hayata bakış açısıyla Anadolu insanın temsil ettiğini vurgulayan İçten, Özal’ın saygıyla anılmasının en büyük etkenin bu olduğunu ifade etti.  Derin devlet ve onun uzantılarının tehditlerine rağmen Kürt sorununun çözüm bulması için örnek bir mücadele geliştirdiğini hatırlatan İçten, sözlerini şöyle tamamladı: “Şükürler olsun ki Özal’ın hayatı pahasına başlattığı çözüm sürecini bugün AK Parti iktidarı aynı cesaret ve dirayetle devam ettiriyor. Merhum Turgut Özal’ın en büyük arzusu olan Kürt Sorunun çözümü AK Parti iktidarına nasip oldu. Böylece Özal’ın hayatına mal olan bu vasiyetini yerine getirerek, ruhunu şad ettik. Özal’ın yaşadıklarına bakıldığında Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın nasıl bir risk üstlendikleri de görülecektir. Bu vesile ile merhum 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’a vefatının yıl dönümünde Allah’tan rahmet diliyor, kendisini saygı ve özlemle anıyorum.”

Pin It

Comments are closed.