\”Muhtarların Sorunlarını Dinledi \”

   

MUHTARLARIN SORUNLARINI DİNLEDİ

Adalet  ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten,  BDP\’li belediyelere tepki göstererek, "Biz belediyelerin yapması gereken  işleri, devlet olarak kendimiz yapıyoruz. Bakın Diyarbakır\’a pislik  içinde. En sonunda elime süpürge alıp, ben gidip sokakları  temizleyeceğim" dedi. 

AK  Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten ve Oya Eronat, Diyarbakır\’ın  Yenişehir ilçesine bağlı köy ve mahalle muhtarları ile bir araya gelerek  sorunlarını dinledi. Toplantı sonrası bir açıklama yapan Milletvekili  Cuma İçten, bu sorunları çözmek adına elinden gelen çabayı göstereceğini  kaydetti. Diyarbakır\’a zarar verenin yine Diyarbakırlılar olduğunu  belirten İçten, eğer kalkınıp ilerlemek isteniyorsa Diyarbakırlıların  öncelikle birbirlerini sevmeleri gerektiğini kaydetti. İçten,  "Diyarbakır varken Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa\’nın adı bile yoktu. Biz  30 yıl önce Türkiye\’de ihracat yapan ilk 10 şehir arasına girmişiz. Yani  Diyarbakır\’dan dünyaya mal ihraç etmişiz. Ama gelinen süreçte  Gaziantep, 7. Organize Sanayi Bölgesi\’ni (OSB) kurdu. Biz hala  Diyarbakır\’a 2. OSB\’yi kurmaya çalışıyoruz. Eğer bu terör belası olmamış  olsaydı, bu olaylar olmazdı. Burada olaylar olduğu zaman çocuklar kimin  dükkanına taş atıyor. Benim, Ali\’nin, Ahmet\’in dükkanının camlarını  kırıyorlar. Bir Diyarbakırlı diğer Diyarbakırlının dükkanına, arabasına  taş atıyor. Biz kendimiz kendimize zarar vermekteyiz. Birileri buraya  gelip ortalığı karıştırırsa hiçbir işadamı gelip Diyarbakır\’a iş yapmaz,  fabrika kurmaz. Biz diyoruz ki Diyarbakırlılar önce Diyarbakır\’a sahip  çıkacak. öncelikle hepimiz birbirimizi seveceğiz, kucaklayacağız" diye  konuştu. 

Farklı  fikirlere sahip olunabileceğini ancak bunun çatışmalara neden olmaması  gerektiğini dile getiren İçten, eskiden Diyarbakır\’da birçok inanç ve  etnik kökenin çatışmasız bir şekilde bir arada yaşayabildiğini ifade  etti. İçten, "Elbette ki farklı şeyler düşüneceğiz. Ama gelip aynı  masada oturup yemek yiyeceğiz, kalkacağız. Daha sonra karşılaştığımızda  tekrar selamlaşacağız. Eskiden Diyarbakır\’da Hristiyanlar, Yahudiler,  Süryaniler, Ermeniler, Kürtler hep beraber bir arada sevgi ile  yaşıyorlardı. Şimdi tekrar eskisi gibi birbirimizi seveceğiz ki  Diyarbakır\’ı kalkındıralım, ekonomik anlamda güçlendirelim" ifadelerini  kullandı. 

"BDP\’Lİ BELEDİYELER GöREVLERİNİ YAPMIYOR" 


Son  10 yılda yapılan çalışmalara bakıldığında bir anlamda değişimlerin  yaşandığını aktaran İçten, BDP\’li belediyelerin görevlerini yerine  getirmediğini, onların yapması gereken işleri de kendilerinin yaptığını  söyledi. Yaptıkları işlerde belediyenin yollarına taş koymaya  çalıştığını savunan İçten, "Biz belediyelerin yapması gereken işleri  yine devlet olarak kendimiz yapıyoruz. Belediyeler yapmıyor diye bize ne  demiyoruz. Ben Diyarbakır\’a 30 bin kişilik bir ikinci üniversite yapmak  istiyorum ama onlar üç defa bu kararı engelleme girişiminde bulundu.  Ben Silvan Barajı\’nı tamamladığım zaman burada yüz binlerce işçi  istihdam edilecek. üniversite kavşağını yaptık. Bu kavşaktan bölgenin  hiçbir ilinde yok. 10 tane daha kavşak projemiz devam ediyor. Bu aslında  belediyenin görevi, ama onlar görevlerini yerine getirmiyorlar. Bakın  Diyarbakır\’a pislik içinde. En sonunda elime süpürge alıp, ben gidip  temizleyeceğim. Ben bu şehri seviyorum. Bu şehir için çalışıyoruz.  Kimsenin inancına ve görüşüne bakmadan ona hizmet etmeyi kendimize gaye  etmişiz. Bu yolda ilerliyoruz" şeklinde konuştu. 

Toplantıda  muhtarlar, başlatılan barış sürecine milletvekillerinin de destek  vermesini istedi. Cuma İçten ve Oya Eronat, bölge ve Türkiye\’de barış ve  huzurun tesis edilmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini  dile getirdi.

 

Kaynak : Haber412

Pin It

Comments are closed.