MÜJDELER OLSUN DİYARBAKIR

\"\"

 MüJDELER OLSUN DİYARBAKIR

TBMM Genel Kurulu\’nda, Yüksek öğretim Kurumları Teşkilat Kanunu\’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı onaylandı. Bu kapsamda Diyarbakır\’da Selahattin Eyyübi Vakıf üniversitesi adıyla bir üniversite kurulacak. 

Tasarının Genel Kurulda görüşmesi sırasında bir konuşma yapan Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, tüm engellemelere rağmen bu üniversiteyi kurduklarını söyledi. 

Selahattin Eyyubi’nin İslam Alemi’nin en büyük komutanlarından biri olduğuna vurgu yapan İçten: “Tüm Dünyanın saygı ve sevgi duyduğu Selahattin Eyyubi Diyarbakır’ımız için başka bir anlamı vardır. Şehirde nereye giderseniz gidin mutlaka O değerli şahsiyetin adına bir mahalle, bir sokak ismi bulursunuz. O nedenledir ki, Diyarbakır’a müjdeler olsun. O büyük komutan adına bir üniversite, 
Selahattin-i Eyyubi üniversitesi açılıyor” dedi. 

İhtiyat Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından Kurulacak üniversite, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik ve mimarlık, ilahiyat ve sağlık bilimleri fakülteleri ile sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri enstitülerinden oluşacak. Ayrıca üniversite bünyesinde, yerel diller enstitüsü ve meslek yüksekokulları da olacak. 

TBMM Genel Kurulu’nda partisi adına söz alan İçten, BDP’yi yatırımları engellemekle suçlarken, isim vermeden CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’i eleştirdi. konuşmanın ardından cevap hakkı doğduğu gerekçesiyle söz alan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile Cuma İçten arasında tartışma yaşandı. Meclis Başkan Vekili Güldal Mumcu’nun ısrarlı çalışmaları sonucu Genel Kurul kaldığı yerden devam etti. 

İşte zaman zaman tartışmalara neden olan Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in konuşmasının tam metni: 

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,
329 sıra sayılı Kanun Tasarısı hakkında partim adına söz almış bulunmaktayım. 

Kimi şahsiyetler vardır hep hayırla yad edilirler. Kimi yad edilen şahsiyetler vardır, hem hayırla yad edilir ve hem de kahraman olarak anılırlar. Kimi şahsiyetler vardır, tarihte sadece kahraman olarak kalır… Kimi kahramanlar vardır ırkları, milletleri birleştirir, tarihte başköşede yer alır. 
İşte onlardan biridir Büyük İslam Komutanı Selahattin Eyyubi… 

Adaletiyle tüm dünyaya nam salmış Selahattin Eyyubi İslam Coğrafyasının; Türk, Kürt Arap, Hint ayırt etmeksizin herkesin bildiği tanıdığı ve sevdiği bir şahsiyettir. 

O Büyük Komutan, Büyük lider Kudüs’ün fethini gerçekleştirerek bizlere tüm dünya Müslümanlarına miras bıraktığı emaneti,, KUDüS’e, biz torunları olarak sahip çıkacağımızı bu vesileyle hatırlatmak isterim. 
Kudüs’ün Dün de sahibiydik bugün de sahibiyiz. 

Fetih sonrasında dünya halklarına barışı, sevgiyi ve kardeşliği öğreten İslam Ordularının komutanı dinimizde de olduğu gibi, 
tüm dinlere, tüm dillere ve tüm renklere özgürlük getirmiş ve yüzyıllarca farklılıkların kendini ifade ettiği yaşamı bugünlere taşımıştır.

Kudüs bugün boynu bükük ve yine bir fethe ihtiyaç duyuyor.
Kudüs boynu bükük ve yine Selahattin-i Eyyübileri bekliyor.

Artık fetihler silahla değil, bilim ilim sanat ve zeka ile yapılıyor.

Şimdi bir kez daha dünya coğrafyasına Selahattin-i Eyyübi gibi bakmak zamanı…

Açık konuşayım, Dünya bir kez daha Selahattinleri bekliyor.

Bu Coğrafyadan çıkacak, Fetihler yaparak özgürlüğü huzuru ve barışı getirecek Selahattinleri…

Bu Selahattinler bu topraklarda bu üniversitelerde çıkacak ve dedelerinin miraslarına sahip çıkarak tüm dünyada barışı sağlayacaklardır. 

Buna çok ama çok ihtiyacımız var…

Tüm Dünyanın saygı ve sevgi duyduğu Selahattin Eyyubi Diyarbakır’ımız için başka bir anlamı vardır. Şehirde nereye giderseniz gidin mutlaka O değerli şahsiyetin adına bir mahalle, bir sokak ismi bulursunuz. 

O nedenledir ki, Diyarbakır’a müjdeler olsun. 

O büyük komutan adına bir üniversite, 
Selahattin-i Eyyubi üniversitesi açılıyor… 

Kalkınma, toplumun refah düzeyini artırmak için ekonomi, bilim, sanat, teknoloji, demokrasi gibi birçok alanda gelişmek anlamını taşıdığını herkesin malumu. 

Kalkınma sadece maddi olarak büyüme de değildir. 

Kalkınmayı başlatan ve hızlandıran birçok faktörün içinde eğitimin yeri ayrıdır. 

Her işin başı eğitimdir. 

Bir şehri kalkındıran en önemli etkenlerden biri de iyi işleyen, iyi öğrenciler yetiştiren bir üniversitedir.

üniversiteler şehirlerin kalkınmasına birçok yönden katkıları vardır. Mesela, şehre dışardan gelmiş bir üniversite öğrencisinin en az 1.000 lira harcadığını var sayarsak, 60 bin öğrencinin her birinin 1.000 lira harcaması, 60 milyon liranın il ekonomisine katkı sağlaması demektir. Ve bu parayı tüm şehir esnafı ve halkı paylaşacaktır. 
Sadece öğrenciler değil, dışardan gelen öğretim üyelerini de buna eklersek, ekonominin bir anda değişeceğini sizler düşünün. 

Dün seçmenlerimize söz verdik “Peygamberler ve sahabeler diyarı Şehr-i Diyar-ı Bekir’i eğitim üssü haline getireceğiz” dedik… 

Bugün her alanda olduğu gibi bu sözümüzü de yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

İlk üniversitemiz olan Dicle üniversitesinden sonra Selahattin-i Eyyubi üniversitesini açıyoruz. 

Sırada TOBB ETü üniversitesi var. 3 fakültesiyle Diyarbakır’da açılması için yer tahsisi yaptık. Onun için de her şey hazır. 

Ayrıca bir başka özel üniversitenin açılması için yer tahsisi işlemlerine başladık. İnşallah Diyarbakır’ımız 4’ncü üniversitesine de kavuşacaktır. Ve yine İnşallah Meclisimiz bunun da desteğini sağlayacaktır. 

Kaba bir hesapla, önümüzdeki 3 yıl içerisinde Diyarbakır’da dört üniversite şehre hizmet edecek. Nüfusa orantı yapıldığında bu şehir en çok üniversitenin olduğu şehir haline gelecek ve 3 yıl sonra en az 60 bin öğrenci ilimizde öğrenim görecek. 

Biz Ak Parti Hükümeti olarak laf değil, iş üretiyoruz.

Biz Ak Parti olarak, yeni bir medeniyet inşa ediyoruz.
Eğitimin ne denli önemli olduğunu bildiğimiz için de en büyük yatırımı eğitime yapıyoruz.
Açılacak bu üniversite birliğimizi beraberliğimizi daha da pekiştirecektir. 
Selahattin Eyyubi üniversitesi, Dicle üniversitesinden sonra Diyarbakır’da açılacak ilk üniversite olma özelliği taşımaktadır. 

İlk etapta İktisadi İdari Bilimler, Mimarlık-Mühendislik, İlahiyat ve Sağlık Bilimleri fakülteleri, bir meslek yüksekokulu ve 4 enstitü olacak eğitim yuvamızda, öğrencilerimiz 2014 yılında eğitim görmeye başlayacak. 

Sayın Başkan Değerli Milletvekilleri, 

Bölgemizde maalesef 30 yıldır bir terör sorunu var. 
İlimiz 1 milyon 570 bin 943 yani 2 milyona yakın bir nüfusa sahip. Genç nüfus tüm ülkede olduğu gibi Diyarbakır’da da oldukça yoğun… 

Bu gençlerimizin toplumda birer nitelikli birey olmaları için eğitim yuvalarının önemi büyük. 
Birileri üniversite okuyup cahil kalırken,
Birileri yıllarca Kürtleri eşit görmediği için üniversitelerde okumamaları gerektiğine inanmış ise,

Birileri “Kürtler eşit olmasın okumasın, iş adamı olmasın, doktor, avukat olmasın” diye yıllarca ötekileştirme politikalarını geliştirmiş olsa bile, 

Kürtler kendini bu ülkenin asli vatandaşı sahibi ve eşit haklara sahip olarak görmektedir. 
Ve bu özgürlük mücadelesinde, kendisini ötekileştirenlere karşı okuyarak üniversiteler açarak cevap vermektedir.

Ve yine birileri 1926 yılında Kürtleri bu vatanın evlatları olarak görmedi. Dersim’de 1937 yılında yaptıklarıyla Kürtler bizimle eşit değildir dediler. 
1950’lili, 1960’lı, 1970’li,1980’li, 1990’lı yıllarda da bu böyleydi. 

Nereye kadar,,, Ak parti iktidarına kadar. 

Irk, dil, din ayrımı yapmadan bu ülkeye hizmet ettik. Etmeyi de sürdürüyoruz İnşallah…

Hiç kimsenin kimseden üstünlüğü yok. Bakın çanakkale’ye, Bakın Dumlupınar’a Bakın Yemen’e bakın Kıbrıs’a…

Türk de Kürt de Laz da çerkez de hepsi bu vatan uğruna şehit ya da gazi olmuştur. 

Bazı sözde Vekiller Profesör olmalarına rağmen kendilerini üstün görebilir, Ancak Selahattin-i Eyyubi’nin torunlarına dil uzatması ya da aşağılaması kabul edilir bir durum değildir. 

Herkes haddini bilecek !!!

Bu evrende yaşayan herkes, herkesin eşit olduğunu bilecek. 

İşte bu nedenle Ak Parti var. 

10 yıllık iktidarımızda Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan hukuka kadar yaptığımız reformları, hep bilimin o aydınlatıcı, yol gösterici ışığını rehber alarak gerçekleştirdik. 

Gençlerimizin Şeytani düşünceleriyle beyinlerini yıkayanlarla hep mücadele ettik. 

Hamd olsun, her ilde bir üniversite var. Gençlerimizin daha iyi koşullarda eğitim görmeleri için ne gerekiyorsa yapmaya devam ediyoruz. Harçları kaldırdık bursları arttırdık. Bugün ülkemizin her yöresinde gençlerin önünde geçmişle kıyaslanamayacak kadar iyi imkanlar var. 

Biz bunları yaparken, Diyarbakır Büyükşehir belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP’li Belediye Başkanları, Meclis üyeleri, BDP’li İl Genel meclisi üyeleri, ne yapıyor?

Biz söyleyelim; şunu yapıyorlar…
Okullara ve üniversitelere karşı çıkıyorlar…
İmar planlarında değişiklik yapıp, okul alanlarını konut alanlarına ve ticari alanlara çeviriyorlar. 

İmar ve plan tadilatlarını değiştirerek, belediyede ve il genel meclisinde yatırımlarımızı engelleyen kararlar alıyorlar. Selahattin Eyyubi üniversite’sinin yapılmaması için, gerek yerel dinamikleri tetikleyerek, gerekse belediye ve il genel meclisi üyelerini yönlendirerek bu engellemeyi yapmışlardır. 

Buradan herkesin huzurunda onları Diyarbakır Halkına şikayet ediyorum. 
Ama biz Tüm engellemelere rağmen bu üniversiteyi açıyoruz.. Şükürler olsun…

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Diyarbakır, ülkemiz genç nüfusunun en yoğun olan bölgesidir. Buna karşın sunulan eğitim ve istihdam imkanlarının, nitelik ve nicelik bakımından, yeterli bir bölge olduğu söylenemez. Bölgedeki bu yetersizlik, özellikle yüksek öğrenim olanakları dikkate alındığında, daha da belirginleşmektedir. 

Selahattin Eyyubi üniversitesi, sadece bölge gençleri için değil, Türkiye ve yakın coğrafyanın gençleri için de bir cazibe merkezi olabilmeyi amaçlamıştır. 

O nedenledir ki, açılacak Selahattin- i Eyyubi üniversitemizin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Pin It

Comments are closed.