ONLAR KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten TBMM Genel  Kurulundagörüşülmesine devam edilen 2012 Yılı Merkezi Yönetim  BütçeKanunu Tasarısı’nın 20. maddesi üzerinde söz aldı. Kamu  İktisadiTeşebbüslerinin (KİT) Ak Parti iktidarıyla sürekli karını  artıran kuruluşlarolduğuna dikkat çeken İçten, konuşmasında konuyu Kürt  sorunu veçözümüne getirerek: “Malum siyasi parti Kürtleri temsil  etmiyor” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2012 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu  Tasarısı’nıngörüşmeleri devam ederken AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma  İçten yaptığıkonuşmada, Kürtlerin Ak Parti iktidarıyla daha serbest  olduklarını belirterek,”Kürt halkı kan dökenleri temsilcisi olarak  benimsemiyor” diye konuştu.
BİZ LAF YERİNE İŞ üRETİYORUZ
KİT’lerin 2002 yılından önce hala mecliste bulunan muhalifler zamanında  battığınıve iflas ettiğini iddia eden Cuma İçten,Muhalefetin yaptıkları  en iyi işin konuşmak olduğunu söyledi. Ak Parti iktidarınınboş laf  yerine hizmet ettiğini vurgulayan İçten: “2002 – 2010 dönemindeKİT’lerin  tamamının performansında genel bir iyileşme görülmektedir. 233  sayılıKHK kapsamındaki kamu iktisadi teşebbüsleri 2002 yılında toplamda  1,7 milyarTL kâr etmişken, bu rakam 2010 yılında 9,4 milyar TL’ye  ulaşmıştır.Bakın işte Avrupa ülkeleri komşularımız Arap ülkeleri dahil  hepsinin ekonomikgidişleri kötü Tüm bunlar dünya coğrafyasında  yaşanırken, dünya coğrafyasındakiülkeler bize gıpta ile bakıyor” diyerek  konuşmasını söyle sürdürdü.
SELEHATTİN EYYUBİ’NİN TORUNLARIYIZ
Türkiye’de bazıları 80 yıldır olduğu gibi körleri sağırları  oynuyor.Allah’tan gördüğünüz halde, duyduğunuz halde muhalif  davranıyorsunuz.Halk sizden olumlu işleri takdir, etmenizi  istiyor.Burada hangi kanun konuşulursa konuşulsun, işi Ergenekon Ve KCK  getirenlervar ya, işte onlara inat bende sözü benim için öncelikli olan  DİYARBAKIR agetireceğim. Ak Parti iktidarı ile değişen şehr-i  Diyarbakır’a…Peygamberler,Sahabeler, Krallar, beyler, medeniyetler  diyarı, 33 medeniyete ev sahipliğiyapmış, 9 peygamber 572 sahabesi ile  ‘ben buradayım’ diyen yüreklicesur delikanlı insanların, Selahattin  Eyyubi’nin torunlarının yaşadığı şehirDiyarbakır’a…
HER 5 KüRT’TEN 1’İNİN OYUNU ALDIK
Şunu her kes bilsin ki ben de Kürdüm. Kürtler sadece bir partinin  tekelindedeğildir. Diğer siyasi partideki Kürtler ile aynı  düşünmüyorum.Kürtlerin ve Türklerin bir bütün halde bir araya geldikleri  en büyük parti AkPartidir. Ak Parti ülke genelinde bulunan her 5  Kürt’ten 4’unun oyunu almıştek siyasi partidir. ülke genelinde yaşayan  tüm Kürtlerden ve Türklerden oyalamayanlar Kürtler adına asla  konuşmamalıdır. 1984 Yılında Eruh katliamındanbugüne dek on binlerce  masum insanı katledenleri savunanlar;
Onlara alkış tutanlar, çocukların, kadınların, yaşlıların, imamların,  canlı bombalarve silahlar ile katledenlere seyirci kalıp, Kürtlerin  yaşadıkları şehirleri savaşalanlarına çevirenler, İşyerlerini kapatmaya  zorlayanlar,Silah sıkanlara sahip çıkanların, ‘Biz Kürtler’ diye söze  başlamaları Kürtlertarafından kabul görülen bir durum olmadığını sandık  göstermiştir.1925 ve 1938 olaylarında, istiklal mahkemelerinde  dedelerimizi çocuklarımızıkatledenlere, Kürtlerin köylerini yakıp batıya  göçe zorlayarak asimile edenlere vebunlara alkış tutanlara, doğuda  tabela partisi konumunda olanlara asla Kürtlerteveccüh göstermeyecektir.  Kürt hakları bir elinde taş, diğer elinde Molotof,ağzında Marksist  sloganlar ile değil, Bir elinde kitap bir elinde kalem ağzındaSelahattin  Eyyübi’nin söylemleri ile çözülecek bir haktır.
AK PARTİ SAYESİNDE HERKES DAHA öZGüR
Ak Parti iktidarından önce, yüreğe ve cesarete sahip olamayanlarBugün  konuştuklarını dün konuşamayanlar, Bugün yürekli ve cesur  olduklarınıiddia ediyorlar. Sizlere bu cesaret ve yüreği kazandıran Ak  Parti iktidarıdır.Yüreğinizi ve cesaretinizi Ak Partiye karşı değil,  Siirt te beş kızımıza 200 mermive bomba atanlara gidin gösterin. ülkede  ve Diyarbakır’da sağlık, eğitim, ulaşımalanında devrimler yapılmıştır ve  bu gerçeği Kürtler de çok iyi görmektedir.Diyarbakır tarihte ilk defa  hükümet programına alınmış ve dev projeler yapılmasıile ilgili taahhütte  bulunmuştur. Diyarbakır yatırım istiyor, iş istiyor, huzur vemutluluk  istiyor. Tüm bunları Ak Parti iktidarı gerçekleştirdi  gerçekleştiriyor.Silvan barajı ile 250.000 insanımıza iş imkânı vermiş  olacağız.
EDI BESE ! “ARTIK YETER”
İş araçları yakanlar, emekten bahsedip emekçileri kaçırıp öldürenler,  şunubilsinler ki kendi vatanına ve insanlarına ihaneti ediyorlar.Kürt  halkı “benim için öldürme” demiş. Yetmemiş Edı Bese “Artık Yeter”  diyerekşiddet kullanan şiddet söylemleri ile politika yapanlara,  şehirleri yaşamaz halegetirenlere Kürtler bir duruş sergilemiştir.  Kırmadan dökmeden sistem dışınaitilme çabalarına direnerek demokrasi ve  hukuk zemininde bir hak ve hukukmücadelesi veriyoruz. Tüm bunları  yaparken bölgemizin ekonomik olarak refahınıartırmak için yatırımları  yakından takip ediyor ve edeceğiz.
ŞİİRLE BİTİRDİ
Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten TBMM Genel Kurulunda  yaptığıkonuşmasını şu şiirle bitirdi; Ey fırtınalı mazlum Diyar, Her  metrekaresinde,alnı secdeye değdirilen Diyarbakır. Ey Hz Süleyman ve 27  sahabe kanı ilegübrelenmiş, şehitler diyarı Diyarbakır. Ey Dicle coşkusu  ile Ezan sesi ileyüreklenen; krallar, nebiler ve cesurlar kenti  Diyarbakır. Şimdi dirilme zamanı,şimdi ölümlere ve şiddete dur deme  zamanı…
TARTIŞMA çIKTI
Cuma İçten’in konuşmasını bitirmesinin ardından konuşan BDP’li Sırrı  Sakık, AKParti milletvekillerinin, kendilerine, “Siz Kürtleri temsil  etmiyorsunuz” dediklerinikabul etmediklerini söyleyerek, TBMM  Başkanvekili Sadık Yakut’tan konuşmaizni istedi. Sakık, Diyarbakır’da  yapılan tüm seçimlerden kendi adaylarınıngalip çıktığını söyledi. Sırrı  Sakık, “Diyarbakır’da hileyle bir milletvekili AKP’ye
yazılmış, Kürt coğrafyasında tüm hilelere rağmen biz birinci parti  olmuşuz. Birtaraftan ‘Anayasa’ diyorsunuz, diğer taraftan Kenan Evren’in  eteklerine sarılıp,iktidar olmaya çalışıyorsunuz. Biz kendisini ‘Kürt’  hissedip, özgürlüğünü savunanher Kürdün temsilcisiyiz. Diyarbakır  direnenlerin şehridir. Zindanlarında özgürlükmücadelesi için bedenlerini  ateşe verenlerin şehridir” diye konuştu.
“Sataşma” gerekçesiyle söz alan, AK Parti Diyarbakır Milletvekili  Cumaİçten de “Biz nasıl oy aldık biliyor musunuz? Benim seçim büromu üç  defabombaladılar. Hiçbir sokakta çalışma yapmadık, bazı köylere  giremedik. Kürdü,Kürde kırdırıyorlar. Gelin el ele verelim. Siirt’te 5  kızımız katledildiği zamanses çıkarmayanlar kimdi? Asıl Siz bizi  konuşturmuyorsunuz. 2002 yılındanönce her türlü zulmü kabul edebilirim.  OHAL, işkenceler varken bu kadarkonuşmuyordunuz. Biz size konuşma  fırsatı verdik, zemin verdik” dedi.
Daha sonra Hasip Kaplan’ın bizim aldığımız oylar belli demesiyle, bu  defa kürsüyeSeçime Ak Parti listesinden 6. Sırada giren ve Hatip  Dicle’nin milletvekilliğinindüşürülmesiyle meclise giren Oya Eronat  çıktı. BDP milletvekilleri, Eronat kürsüyegelirken, elleriyle ve  kitaplarla sıralar vurarak, protesto etmeye başladı.Eronat, protesto  nedeniyle bir süre konuşmasına başlayamadı. Bu arada, AK  Partimilletvekilleri de ayağa kalkarak, alkışlarla Eronat’a destek  verdi. Tartışmanınuzaması Yakut oturuma bir süre ara vermek zorunda  kaldı.

Pin It

Comments are closed.