Pensilvanya, 28 Şubat’ta darbecilere koltuk değnekliği yaptı

000

Tarihe post modern darbe olarak geçen 28 Şubat’ın Türkiye’yi her alanda bir asır geriye götürdüğüne dikkat çeken Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, AK Parti’nin iktidara gelmesiyle darbe dönemine ait kalıntıların silindiğinin altını çizdi. Askeri vesayet ve onun sivil uzantılarının işbirliği ile ülkenin karanlığa mahkûm edilmek istendiğini anlatan İçten, devlete alternatif olmak için kamu kurumlarına sızan paralel yapının o dönem darbecilere koltuk değnekliği yaptığını kaydetti.

Türkiye, AK Parti ile darbecilere darbe yapıldı

28 Şubat’ın yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yapan Cuma İçten, o dönem Türkiye’nin açık hava hapishanesine dönüştürüldüğünü belirterek şunları kaydetti: “Ne yazık ki 28 Şubat ülkemize çok şey kaybettirdi. İnsanımız kendi ülkesinde parya muamelesi gördü. 28 Şubat’ın soğuk havasının bin yıl süreceğini söylediler! Anadolu insanına bir daha iktidar yüzün göstermeyeceklerine dair yeminler ettiler! Ancak milletin eseri AK Parti’nin doğuşunu hesaplayamamışlardı. AK Parti’yi iktidara getiren milletimiz, 28 Şubat’ı tarihe gömdü ve darbecilere unutamayacakları bir ders verdi. Asırlık iktidar hesabı yapanlar şimdi ne kadar ceza alacaklarının telaşına düştü.”

Başörtüsü yasağıyla bir nesli yok ettiler!

28 Şubat’ta demokrasinin yanı sıra milli kaynakların da hedef aldığına dikkat çeken İçten, bankaların içinin boşatıldığının ve ülke servetinin peşkeş çekildiğinin altını çizdi. Toplumun inanç ve kültür değerlerinin saldırıya maruz kaldığını belirten İçten, özellikle başörtüsü yasağı ile bir neslin adeta yok edilmek istendiğine dikkat çekti. İçten, “Başörtüsü yasağı gibi ilkel bir yasak yüzünden bir nesil adeta yok edildi. Ülkelerinde parya muamelesine tabii tutulan kız kardeşlerimize Arabistan’ın yolu gösterildi. Anayasa tarafında teminat altına alınan öğrenim hakları yok sayıldı. Bankalar hortumlandı ve milli servetimiz tarumar edildi. Bir başka ifadeyle ülkemize ihanet edildi” ifadelerini kullandı. 2010 referandumu ile kabul edilen anayasa değişikliğinden sonra 28 Şubat döneminde yaşanan mağduriyetlerin giderildiğini kaydeden İçten, “Gümüş yüzük taktığı için ordudan ihraç edilen subay, namaz kıldığı için cübbesi alınan savcı, başörtülü olduğu için meslekten men edilen öğretmen AK Parti döneminde iadeiitibar gördü. Böylece o dönemin yaşatmış olduğu mağduriyetin acısı bir nebze de olsa dinmiştir” ifadelerin kullandı.

Yargılanacağını bildiği için Pensilvanya’ya kaçtı

28 Şubat darbesinin sivil işbirlikçilerinin de olduğunu ifade eden İçten, bunların başından paralel yapının geldiğini söyledi. Pensilvanya ile cuntacıların birlikte hareket ettiğini vurgulayan İçten, şu tesbiti yaptı: “Pensilvanya, 28 Şubat’ın mimarlarının yanında yer almış, onlara koltuk değnekliği yapmıştır. Vatandaşlarımızın inanç duygusunu sömüren o zat ve örgütü, işlediği suçun hesabını bir gün vereceğini bildiği için Türkiye’den kaçtı. İnsanlık onurunun ayaklar altına alındığı o soğuk şubat günlerinde, seçilmiş iktidara ‘beceremediniz artık bırakın’ diyerek, darbecilerden yana saf tuttu. 28 Şubat’ta Anadolu sermayeli şirketler batırıldı, gerçek anlamda hizmet veren cemaatlerin yurtları basıldı, vakıf ve derneklerinin kapısına kilit vuruldu. Ne hikmetse Pensilvanya’nın güdümündeki kurumlara dokunulmadı! Bu tablo Pensilvanya’nın darbecilerle iş tutuğunun delilidir. 28 Şubat’ta haşhaşi liderine dokunulmazlık zırhı giydirilirken, darbe karşısında duran gerçek hizmet erleri zindana atıldı. Kurumlarının anahtarını darbeci paşalara sunmaktan çekinmeyen ve onlara açık çek veren Pensilvanya’daki zat elbette bu yaptıkları için yargı karşısına çıkarılacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Erbakan Hocan’dan çok şey öğrendik

AK Parti’nin iktidar olmasından sonra darbelere giden bütün yolların kapatıldığını ifade eden İçten, askeri vesayetin tamamen ortadan kaldırılması için AB uyum yasaları çerçevesinde devrim niteliğinde çalışmalara imza attıklarını söyledi. Meclis’te görüşmeleri devam eden iç güvenlik paketi ile jandarmanın İçişleri Bakanlığı’na bağlanacağını hatırlatan İçten, darbe döneminde kalan bir anlayışa daha son vereceklerini ifade etti.

28 Şubat darbesinin mağdurlarının başından merhum Necmettin Erbakan’ın geldiğini dile getiren İçten, sözlerini şöyle tamamladı: “Darbecilerin tahakkümüne boyun eğmeyen, 28 Şubat kararlarına direnen, yalnız kalmasına rağmen dik duran Erbakan Hoca; inan insanlar için örnek bir kişilik olmuştur. Refah Partisi’nde görev aldığım yıllarda hocamızdan çok şey öğrendik. Bu vesileyle kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.”

 

Pin It

Comments are closed.