Selahaddin Eyyubi birlikteliğin harcıdır

ORH_5688

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Selahaddin Eyyubi’nin vefatının yıl dönümü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı.  Büyük İslam Komutanı Selahaddin Eyyubi’nin vefatının üzerinden 8 asır geçmesine rağmen dünya tarihindeki eşsiz yerini koruduğuna dikkat çeken İçten, “Selahaddin-i Kurdi; Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Acemlerin, Farsilerin, 72 milletin birlik beraberlik harcıdır. Selahaddin Eyyubi, ismi karşısında kelimelerin lal kesildiği, heybetinin anlatılmaya mecalin yetmediği büyük komutandır” dedi. Ayaklarının altına dünya nimetleri serilmesine rağmen Selahaddin Eyyubi’nin hak bildiği davasından başka hiçbir sevdaya tevessül etmediğini vurgulayan İçten, “Selahaddin Kurdi, ‘Kudüs işgal altındayken ben nasıl gülerim?’ diyerek gülmeyi, uykuyu kendisine haram kılan, ömrünü Müslümanların ilk kıblesini haçlı esaretinden kurtarmaya adayan bir tarihtir” diye konuştu.

Artık birlikte olma zamanı

Selahaddin Eyyubi’nin merhametiyle, cesaretiyle ve yaptıklarıyla ismi tarih kitaplarından silinemeyecek bir lider olduğunun altını çizen İçten şunları kaydetti: Komutan Selahaddin, farklı dinlerin, dillerin ve renklerin bir arada yaşamasının teminattır.  Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Acemlerin, Farsilerin, 72 milletin birlik beraberlik harcı… Günümüz haçlı zihniyetinin bile korkulu rüyasıdır. Irak’ın Suriye’nin, Afganistan’ın, Mayanmar’ın, Urumçi’nin ve Filistin 8 asırdır yolunu gözlediği, özlemle beklediği büyük kurtarıcı… Selahaddin Eyyubi… İsmi karşısında kelimelerin lal kesildiği, heybetinin anlatılmaya mecalin yetmediği büyük komutan… Yıkan değil yapan, ötekileştiren değil kucaklayan, gönülleri fetheden nefer.

Kudüs işgal altındayken bizler gülemeyiz

İslam semasının sönmez yıldızı Selahaddin Eyyubi’nin asırlar önce sağlamış olduğu ümmet birliğine bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. İmamesi kopmuş tespih taneleri gibi dünyanın dört bir tarafına dağılan, ülkü birliği olmayan, gözyaşı ve kanın hâkim olduğu İslam coğrafyasının artık üzerindeki ölü toprağının atmasının zaman gelmiştir. Bugün her bir Müslümanın Selahaddin Eyyubi gibi haykırıp, ümmet için kendisinden vazgeçmesinin zamanı gelmiştir. Kudüs işgal altındayken dünya namına her şeyi elinin tersi ile bir kenara iten Selahaddin Kurdi gibi bütün enerjimizi özgür Filistin için, özgür Ortadoğu için harcamalıyız. Mescidi Aksa yetim bir vaha gibi asıl sahiplerini yani bizleri beklerken, bu sese duyarsız kalmamız bizi meçhul bir akıbete götüreceğinden emin olunuz. Bu hedef dışında başka bir uğraşı hayatımızın gayesi yapma gibi lüksümüz yok, olamaz da…  Selahaddin Eyyubi’nin haçlılardan arındırdığı göz bebeği Kudüs, bugün Siyonistlerin işgali altındayken hala gülmeyi kendisine haram kılmayanlar, uykuyu kendisine çok görmeyenler oturup kendi haline ağlamalıdır.

Hepimizi birer Selahaddin Eyyubi’yiz  

Ey Selahaddin Eyyubi’nin torunları! Yani sizler yani bizler. Unutmayınız ki hepimiz birer Selahaddin Eyyubi’yiz. Artık asırlık gaflet uykusundan uyanmalıyız. Birlik beraberliğimizi daha da pekiştirmeliyiz. Filistin’i dört bir taraftan işgal altına alan katiller ordusu, her gün can almaya devam ederken birbirimizin yakasından tutamayız. Aramıza ekilen nifak tohumlarını gözyaşlarımızla yeşertmekten vazgeçmeliyiz. Ümmet olarak biz ancak birlikte var olabiliriz. Allah’ın adı ile yemin ederim ki birlikteliğimizden çok ama çok korkuyorlar. Zira birlikte neler yapabileceğimizi çok iyi biliyorlar. Nereden mi? Bir devri İstanbul surlarına gömen Fatih Sultan Mehmet’ten biliyorlar. 80 yıllık Kudüs işgaline son veren Selahaddin Eyyubi’den biliyorlar. Bu topraklarda yeniden bir Fatih, yeniden bir Selahaddin Eyyubi zuhur ederse bir kez daha ortaçağ karanlığına gömüleceklerini çok iyi biliyorlar. Onlar gücümüzün ve birlikte neler yapabileceğimizin farkındalar. Artık bizim de aynı farkındalığa sahip olmamız gerekiyor.  Ümmetin yeniden dirilişi, yeniden şahlanışının çıkış noktasının Anadolu olacağından kimsenin şüphesi olmasın. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, Selahaddin Eyyubi’nin yolundan giden ve insanlık onuru için özgürlük mücadelesi veren yeni fetihler yapan liderlerdir. Yolu yolumuzumdur. Bu vesile ile Büyük İslam Komutanı Kudüs Fatihi Şehit  Selahaddin Eyyubi’ye bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.

 

 

Pin It

Comments are closed.