SSPE HASTALARINA YENİDEN EVDE TEDAVİ İMKANI

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Kızamığa karşı  aşılanmamışya da aşılandığı halde bağışıklık düzeyine ulaşmamış  insanlarda ortayaçıkan Türkiye sayıları 3 bin ile 6 bin arasında değişen  hastaların umutışığı oldu.
İçten, geçtiğimiz Şubat ayında evlerinde yapılan fizik tedavileri  ellerinden alınanSSPE (Subakut Sklerozan Panensefalit) Hastalarının  yeniden haklarına kavuşmasıiçin bir çalışma başlattı. Konuyla ilgili  olarak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ilegörüşen ve destek isteyen Cuma  İçten ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve SosyalPolitikalar Bakanlığı  ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri birer görüşme yaptı.

EVDE TEDAVİ İçİN GİRİŞİMLERDE BULUNDUK
Sırf Diyarbakır’da yaklaşık 350 SSPE hastası olduğunu belirten İçten:  “Yüzlerceaile bu hastalık yüzünden mağdur durumda. Bugüne kadar  Diyarbakır’da onlarcakişi bu amansız hastalık yüzünden hayatını  kaybetti. Daha önce hastalarımızaevlerinde fizik tedavileri yapılıyordu.  2011’ın Şubat ayından itibaren buuygulama son buldu. Yaptığım  görüşmeler neticesinde SGK’nın Sağlık UygulamaYönetmeliği gereği bu  hastalar için tedavi ödeneklerinin arttırılması isteğindebulundum.  Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ ile de evde fizik tedaviye  gidenkişilerin işinin ehli, iyi eğitimli olmaları konusunda destek sözü  aldım. Ayrıca Aileve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile de bilgi  alışverişinde bulunduk” dedi.
TEDAVİSİ YOK
Türkiye’de şu anda 3 ila 6 bin arasında SSPE hastası olduğu belirtilen  hastalığınmaalesef tedavisi yok. Hastalık genellikle 7 ila 10 yaşları  arasında ortaya çıkıyor.İki yaşından önce kızamık geçiren çocuklarda  görülüyor. Gelişmiş ülkelerdehastalığın görülme oranı 100 binde bir. Ama  Türkiye’de bu oranın, özellikle Doğuve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde  20 binde bire kadar indiği ileri sürülüyor.

EN UYGUN TEDAVİ EVDE YAPILIR
Uzmanlar SSPE’li hastalarda fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisinin  çok önemliolduğunu belirtiyorlar. Bu hastaların yürümede denge kaybı  başta olmak üzeregenel vücut fonksiyonlarında çok sayıda gerilemeye  maruz kaldıklarına vurguyapan uzmanlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon  tedavisinde fizyoterapistlerintedaviyi planlarken bu kayıpları  durdurmada ve yeni kayıpların ortaya çıkmasınıengellediklerini ifade  ediyorlar. Uzmanlar ayrıca, hastaların rutin fizik tedaviseanslarının  evde yapılmasının daha uygun olduğunu söylüyorlar.

Pin It

Comments are closed.