STADYUM YIKILIYOR İSLAM KÜLTÜR MERKEZİ GELİYOR

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten yıkılacak Atatürk Stadyumu  alanınaTürkiye’nin en büyük camisini yapacaklarını söyledi.
İnşa edilecek caminin İslami bir kültür merkezi görevini yürüteceğini  belirtenİçten: “Atalarımızın yüzyıllar önce bizlere bıraktığı eserlere  bizler ne acıdır kihiçbir şey ekleyemedik. Bir Sultanahmet, Bir  Selimiye, Bir Fatih, Bir Ulu cami denbu yana atalarımıza yakışan  kültürümüze yakışan İslam’a yakışan yapılar inşaedemedik. 20’nci 21’nci  yüzyıldan gelecek asırlara görkemli bir tarihi eseri mirasbırakalım.  İnşallah Diyarbakır’ın ortasında yapacağımız İslami Kültür Merkezi  buaçığı kapatacak” diyerek devasa projeyi anlattı.
ANKARA’YA TAŞIYACAĞIZ
12 Haziran 2011 Genel seçimleri sonrası bizi Ankara’ya gönderen  halkımızalayık olabilmek için çalışıyoruz. İlk işlerimizden biri şehre  yakışan bir stadyumyapılması idi. Sağ olsun Gençlik ve Spor Bakanımız  Sayın Suat Kılıç spora dairtüm isteklerimizi yerine getirdi. 30 bin  kişilik bir stadyum yapıyoruz. 1960’tan buyana tarihi maçların oynandığı  stadyumu yıkıyoruz. Boşalacak alana Türkiye’ninen büyük İslami kültür  merkezini yapacağız. Bu tamamen bir proje. Bu projeninhayata geçmesi  için Diyarbakır’daki STK’lar, kanaat önderlerinin kısaca herkesinfikrini  alacağız. Ortak bir uzlaşma çıkınca da konuyu Ankara’ya taşıyacağız.
GELECEK NESİLLERE MİRAS
Buraya yapılacak bir alış veriş merkezi. Kentin trafik keşmekeşi  yaşamasınaneden olacaktır. Onun yerine Kültürümüze İslam Dinine yakışan  bir anıt inşaetmenin daha doğru olacağına inanıyorum. İçinde konferans  salonları, sinemasalonu, İslami ilimlerin öğretileceği eğitim odaları  kısaca tam bir İslami kültürmerkezi. Buranın kontrolü de Diyanete  dolayısıyla İl Müftülüğümüzün elindeolacak.
ONBİNLER AYNI ANDA NAMAZ KILACAK
Diyarbakır 33 medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Ayrıca 9  peygamber ileanılan Diyarbakır 27 sahabenin kabrini barındırıyor. Tam  bir medeniyet, tambir kültür şehri. O nedenledir ki buraya gelecek  nesillerimize aktaracağımız bireser bırakmalıyız. Bu proje için kamuoyu  desteğine ihtiyacımız var. Dinamiklerinhareketlenmesi lazım. Şu anda  mevcut camilerimiz dolup taşıyor. Şehrin ortasınayapacağımız bu kültür  merkezinde on binlerce insanımız aynı anda namazlarınıkılacaklar.  İçindeki katlı otoparklara araçlarını park edecekler yine  kültürümüzeuygun çeşmelerde abdestlerini alacaklar. 52 dönümlük bir alan  burası. Hebaolmasına müsaade etmeyelim. Peygamberler şehri Diyarbakır’a  ve sonrakinesillere iyi bir miras bırakalım.

Pin It

Comments are closed.